20 czerwca 2024 na Politechnice Warszawskiej zostało oficjalnie ogłoszone zakończenie fazy wdrożenia projektu PL 5G czyli „Krajowe laboratorium badawcze sieci i usług 5G wraz z otoczeniem”.
Projekt PL 5G czyli „Krajowe laboratorium badawcze sieci i usług 5G wraz z otoczeniem” jest wspólnym przedsięwzięciem konsorcjum, w którego skład wchodzą: Politechnika Warszawska – lider projektu, Politechnika Wrocławska, Politechnika Gdańska, Akademia Górniczo-Hutnicza, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe i Instytut Łączności.
Jego celem jest prowadzenie badań nad rozwiązaniami z zakresu 5G i, otaczających rozwiązania 5G, aplikacji i zastosowań, a także udostępnienie zbudowanej infrastruktury do prowadzenia innowacyjnych projektów biznesowych wykorzystujących rozwiązania 5G.
Środowisko badawcze ma strukturę wielowarstwową: począwszy od warstwy kompletnej sieci 5G, ze wszystkimi jej składnikami, jak rdzeń sieci 5G (5G core), sieć szkieletowa (backhaul) i sieć dostępowa RAN (Radio Access Network), przez warstwę symulacji i pomiarów, gdzie własności sieci mogą być gruntownie badane, aż do warstwy aplikacji (Laboratorium otoczenia 5G), w której będzie można wdrażać te nowopowstające idee i koncepcje: tworzyć, modyfikować, badać; porzucać nietrafione pomysły aby rozwijać te, rokujące największe możliwości, z których potem powstaną praktyczne rozwiązania do przyszłych zastosowań.
Czym jest PL 5G?
PL 5G to zespół laboratoriów dających możliwość wszechstronnego badania technologii 5G, ale przede wszystkim – tworzenia całkiem nowych pomysłów na zastosowania 5G i ich praktyczną weryfikację. Sprzęt i oprogramowanie PL 5G pozwalają zrealizować różne scenariusze – zarówno dość oczywiste dla zastosowań 5G scenariusze komunikacyjne, jak i zaawansowane zastosowania 5G w rozbudowanych środowiskach aplikacyjnych, wśród których można wymienić następujące:
- Internet Rzeczy (IoT) i związane z tą dziedziną aplikacje.
- Budowanie środowisk rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej (AR, XR, VR).
- Robotyka i automatyka przemysłowa.
- Tworzenie cyfrowych bliźniaków.
- Sterowanie autonomicznymi pojazdami, statkami latającymi i jednostkami pływającymi.
- Tworzenie cyfrowych map, modeli terenu i obiektów.
- Lokalizacja obiektów ruchomych i osób.
Ta lista obejmuje tylko najbardziej oczywiste zastosowania, które już dziś stymulują rozwój sieci 5G. Jednak równie interesujące są zastosowania przyszłościowe, które będą powstawać, i w których powstawaniu laboratoria PL 5G będą z pewnością miały swój udział.
Obszary Działalności PL 5G
Na przeznaczenie i funkcjonowanie Laboratorium możemy patrzeć analizując potencjalne obszary działalności, które tworzą trzy zasadnicze kategorie:
- badania naukowe
- zastosowania dydaktyczne
- projekty komercyjne
Więcej informacji o PL 5G znajdziesz tutaj [link do PDF w Bazie wiedzy]
INNERGO dostarczyło i wdrożyło rozwiązania sieci 5G
Przetarg na dostawę infrastruktury dla budowy prywatnej sieci 5G przeprowadzony był przez AGH Kraków. Decyzją komisji przetargowej INNERGO zostało wybrane jako dostawca i integrator systemu 5G – którego producentem jest Nokia. To kolejny projekt, który INNERGO realizuje wraz Nokią, zwiększając swój zakres kompetencji.
„Do takiego projektu przygotowywaliśmy się już od dawna. Widzieliśmy rozwiązania prywatnych sieci 5 poza Polską i wiedzieliśmy, jak korzyści przynoszą na przykład w przemyśle czy obsłudze portów lotniczych i morskich” – podkreśla Paweł Panasiuk, v-ce prezes zarządu INNERGO – „Tak więc kształciliśmy naszych inżynierów, aby mieli odpowiednie kwalifikacje, gdy będzie już można rozmawiać o konkretnych realizacjach”.
Wdrożenie prywatnej sieci 5G dla Konsorcjum PL 5G zostało zakończone w grudniu 2023. Było to pierwsze wdrożenie prywatnej sieci 5G w Polsce po udostępnieniu częstotliwości przeznaczonych dla tego typu sieci przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE).
„Szczególną radość i dumę buduje w nas dostarczenie pierwszego, unikalnego w skali europejskiej urządzenie dostępowego (FWA) w paśmie mmWave” – zaznacza Łukasz Włodarczyk, Head of presales team w INNERGO – „To rozwiązanie zapewnia bezprecedensowe wykorzystanie możliwości, a przede wszystkim bardzo wysokich prędkości oferowanych w tej technologii. Dzięki niemu osiągnięcie prędkości ponad 900 Mbps staje się realne na większe odległości”.
Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat prywatnych sieci 5G oraz kontaktu z nami. Przedstawimy korzyści wynikające z zastosowania prywatnych sieci 5G w różnych sektorach gospodarki. [ https://innergo.pl/innergo-systems/portfolio/prywatne-sieci-5g/]
INNERGO
INNERGO to firma ze 100% polskim kapitałem, działająca od 2009 roku. Specjalizuje się w złożonych projektach z zakresu systemów telekomunikacyjnych i teleinformatycznych, w tym rozwiązań sieciowych, systemów przetwarzania danych, systemów komunikacji, infrastruktury Data Center, cyfrowej transformacji służby zdrowia, prywatnych sieci 5G a także rozwiązań mobilnych.
Od początku działalności INNERGO zrealizowało ponad 2500 projektów dla klientów, z różnych sektorów gospodarki, w 11 krajach.