Ostatnio coraz więcej można przeczytać o Innergo w magazynach i na portalach branżowych. Jednak tym razem, to my mamy szansę przedstawić swój punkt widzenia. W Jubileuszowym wydaniu „ITwiz: 30 lat transformacji branży IT w Polsce” mówimy o zmianach, jakie zaszły w przeciągu ostatnich 30 lat na polskim rynku IT. W debacie zabrał głos m.in. Paweł Dąbroś – prezes Innergo.
Nowe wydanie magazynu to numer specjalny, opublikowany z okazji symbolicznego 30-lecia obecności branży IT na polskim rynku. Nie jest to jednak rozliczenie firm, z ich działalności, a szerokie omówienie perspektyw rozwoju i stanu obecnego rynku IT w Polsce oraz porównanie go z rynkami zagranicznymi. Głównym punktem wydania jubileuszowego jest debata, w której udział wzięli przedstawiciele największych firm teleinformatycznych lub działów IT, w tym także Paweł Dąbroś.
Debata dotyczyła zmian, jakie zaszły na polskim rynku IT w przeciągu ostatnich 30 lat oraz dalszego rozwoju tego sektora. Podczas dyskusji, prezes zwrócił uwagę na bardzo ważny paradoks, jakim jest sytuacja polskich inżynierów. Jak mówi, niestety, gdy pracują oni dla zagranicznych firm działających w Polsce, ich kompetencje są oceniane wyżej, niż gdy pracują dla polskiej firmy. Przez to, zamiast bezpośrednio korzystać z wiedzy wykwalifikowanych pracowników, klienci zwracają się do globalnych pośredników.
A jakie zmiany technologiczne czekają nas w najbliższym czasie? W wydaniu opublikowano m.in. plan cyfrowej rewolucji w Komisji Europejskiej, jest to część Europejskiej Strategii Cyfrowej. „Do 2022 roku Komisja Europejska będzie przekształconą cyfrowo, zorientowaną na użytkownika i opartą na danych administracją – prawdziwie cyfrową Komisją” – to podstawowe założenie strategii. Jak czytamy w raporcie, Komisja postrzega siebie jako inkubator, który będzie przyjmował i zachęcał do korzystania z innowacji w całej Unii Europejskiej.
Internet rzeczy (IoT), sztuczna inteligencja (AI) oraz robotyzacja, – to o tych technologiach, mówi się jako o pomocnikach transformacji cyfrowej. To dzięki nim zmiany dokonają się zarówno w przestrzeni profesjonalnej, jak i prywatnej użytkowników. Wciąż jednak niewiele mówi się o tym, jakie rozwiązania mogłyby być używane przez firmy oraz w jakim celu mogłyby zostać one wykorzystane. Przede wszystkim jednak, w naszym kraju nie nastąpił dotąd przełom związany z rozwojem Internet of Things i dlatego należy zadać sobie pytanie kiedy to nastanie.
Jak widać jubileuszowe wydanie ITwiz, porusza wiele interesujących, a przede wszystkim bieżących tematów. Studiując nowy numer, przeczytamy zarówno o przeszłych 30 latach od powstania rynku IT w Polsce, sytuacji obecnej, a także perspektywach, planach oraz utrudnieniach związanych z jego dalszym rozwojem.