Dyrektywa NIS2 z 2022 roku musi zostać transponowana do systemu prawnego każdego z krajów UE, w tym także Polski. W naszym kraju odpowiedzialność za zainicjowanie procesu legislacyjnego leży po stronie Ministerstwa Cyfryzacji.
Zgodnie z zapowiedzią Wicepremiera, Ministra Cyfryzacji, Krzysztofa Gawkowskiego, proces legislacyjny zakończy się z końcem 2024 roku. Oznacza to ok. dwumiesięczne opóźnienie w stosunku do treści dyrektywy, która zakładała wdrożenie do prawa krajowego najpóźniej do 17 października 2024 roku.
A jak wygląda to w innych krajach? Wszystko wskazuje na to, że NIS2, z racji poziomu komplikacji i jednocześnie istotnego wpływu na funkcjonowanie wielu firm i instytucji, będzie z opóźnieniem wdrożony w większości krajów UE i zakończy się do marca 2025 r.
Skoro przepisy dyrektywy nie są wdrażane bezpośrednio do systemu prawnego, to wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie, którą drogę wybrać.
Czy czekać na finalną treść Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, posługiwać się projektem ustawy, czy korzystać z treści dyrektywy?
Optymalnym rozwiązaniem wydaje się posłużenie się projektem ustawy, ponieważ wymagania ustawy dotyczące większości przedsiębiorców najprawdopodobniej nie ulegną zmianie na ścieżce legislacyjnej.
INNERGO jak doświadczony integrator rozwiązań cyfrowej transformacji posiada odpowiednie doświadczenie i stosowne kompetencje, aby wesprzeć Twoją organizację w procesie dostosowania do NIS2.
Skontaktuj się z nami na odkrywaj@innergo.pl