PANS 5G LAB to supernowoczesne laboratorium sieci 5G otwarte 21 listopada w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie. Dostarczyliśmy tam i zainstalowaliśmy rozwiązania Nokia, które pozwolą na prowadzenie nowatorskich projektów badawczych i ciekawych testów wdrożeniowych rozwiązań opartych na sieci 5G, a także nowoczesnych zajęć dydaktycznych, w czasie których studenci PANS będą nie tylko poznawać zasady działania sieci 5G i jej otoczenia, ale także prowadzić praktyczne pomiary i eksperymenty aplikacyjne.
Sieci 5G i możliwości jakie przynoszą mogą być doskonałym impulsem rozwojowym dla wielu gałęzi gospodarki, a tworzone dla nich aplikacje będą służyć procesom cyfryzacji niezbędnym w rozwoju każdej branży przemysłu i sektora publicznego. Aby jednak były warunki do tworzenia, testowania i implementowania nowatorskich rozwiązań potrzebne są takie ośrodki, takie jak zbudowane w PANS laboratorium, które ma szansę stać się nie tylko jednostką naukowo-dydaktyczną, ale kompleksową przestrzenią badawczą, edukacyjną i innowacyjną.
O korzyściach ze stworzenia laboratorium mówił Rektor PANS dr hab. Zbigniew Barabasz podkreślając przyszłościowy charakter przedsięwzięcia oraz jego potencjał w generowaniu współpracy różnych środowisk: naukowców, studentów, przedsiębiorców i firm technologicznych, bo projekty tworzone w laboratorium będą mogły stawać się realnymi rozwiązaniami wdrażanymi potem w przemyśle i innych gałęziach gospodarki. Dr Agnieszka Woźniak, Prorektor ds. Rozwoju PANS mówiła o tym jak dobre i ciekawe warunki kształcenia będą mieć dzięki PANS 5G LAB studenci uczelni. Poznawanie w takim trybie najnowszych technologii da im nie tylko kompleksową wiedzę, ale także otworzy interesujące perspektywy na rynku pracy, jako że zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie 5G będzie rosło.
Przedstawiciele INNERGO i Nokii mówili o projekcie jako unikalnym w skali kraju przedsięwzięciu. Wiceprezes INNERGO Paweł Panasiuk podsumowując wdrożenie wskazywał na liczne możliwości rozwojowe jakie otwierają się przed krośnieńską uczelnią dzięki laboratorium, bo właściwie wszystkie gałęzie gospodarki będą korzystać z rozwiązań 5G, a przemysł, medycyna, samorządy i edukacja są w czołówce tych zmian. Zwrócił także uwagę na to w jak dobrym momencie następuje uruchomienie laboratorium – od niedawna pasmo n77 (3.8 – 4.2 GHz) jest w Polsce dostępne do wykorzystania w samorządowych i prywatnych sieciach 5G, można się więc spodziewać, że zapotrzebowania na tego rodzaju projekty będzie szybko rosło. W podobnym tonie wypowiadała się Wioleta Maciejewska reprezentująca Nokię. Nokia ma liczne doświadczenia wdrożeniowe w realizacji prywatnych sieci bezprzewodowych we wszystkich branżach (ponad połowa z około 1500 działających na świecie sieci Private Wireless to wdrożenia Nokii) i bogatą historię współpracy ze środowiskiem akademickim. PANS wpisuje się więc w sprawdzony model współpracy środowiska uczelnianego z przemysłem.
Więcej o możliwościach sieci 5G oraz perspektywach wykorzystania doświadczeń, testów i badań, które będą prowadzone w PANS 5G LAB mówili w imieniu INNERGO Łukasz Włodarczyk i Daniel Biały. W swoich prezentacjach zwracali uwagę na ogromny potencjał 5G pod względem szybkości, wydajności i niezawodności transmisji, obsługi rozwiązań IoT, instalacji przemysłowych pracujących w czasie rzeczywistym, systemów wspomagających medycynę i edukację czy rozwiązań wykorzystywanych przez inteligentne miasta i regiony. Omówili także aspekty techniczne budowy sieci 5G i możliwości jej zastosowania w biznesie oraz w jednostkach samorządu terytorialnego. Ich prezentacja była ukierunkowana na praktyczne aspekty działania sieci, takie jak optymalizacja procesów produkcyjnych, efektywne zarządzanie infrastrukturą miejską czy też poprawa usług medycznych dzięki błyskawicznej transmisji danych. Przykłady zastosowania technologii 5G obejmowały również systemy inteligentnego monitoringu miejskiego, które dzięki zaawansowanej analityce obrazu pozwalają na lepsze zarządzanie bezpieczeństwem w miastach. Możliwości wykorzystania jest tak wiele, że z pewnością nie zabraknie tematów, które laboratorium 5G w PANS będzie mogło realizować.
To unikalna instalacja w skali kraju budzi więc zrozumiałe zainteresowanie władz lokalnych i rządowych. Na otwarciu laboratorium obecni byli Prezydent Krosna Piotr Przytocki (który już od 3 lat patronował temu projektowi widząc w nim szansę rozwoju nie tylko uczelni, ale także miasta i regionu) i przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju i Technologii Tomasz Pytko.
PANS 5G LAB to kolejne zrealizowane przez INNERGO wdrożenie prywatnej sieci 5G. To bardzo rozwojowy kierunek, dlatego rozbudowujemy nasze kompetencje w tym zakresie i konsekwentnie budujemy doświadczenia wdrożeniowe, aby wykorzystywać je w przyszłych projektach. Dla INNERGO laboratorium stworzone w Krośnie to także możliwość kreowania zapotrzebowania rynku i klientów na nowatorskie rozwiązania, które będą mogły być tam projektowane i testowane, a potem wdrażane i rozwijane.