Pandemia COVID-19 przetoczyła i przetacza się przez świat. Dokonuje zmian w naszych zwyczajach społecznych, ale także w sposobie pracy. Praca zdalna czy hybrydowa pewnie jeszcze długo nie stałyby się popularne i dostępne, gdyby nie pandemia. Myślę, że szybciej wdrożono by w wielu krajach czterodniowy tydzień pracy. A taka chociażby praca hybrydowa byłaby przywilejem nielicznych lub wręcz nagrodą.
W związku z upowszechnieniem się pracy zdalnej światło dzienne ujrzał dług technologiczny wielu firm związany z zapewnieniem dobrej jakości dostępu do zasobów firmy przez setki, a czasem i tysiące pracowników. Do tego dołożyły się wideokonferencje prowadzone na różnych platformach – bo każdy szukał takiej, która będzie najłatwiejsza we wdrożeniu i … najtańsza. Do tego konieczność zapewnienia odpowiedniej jakości pracy z dokumentami współdzielonymi na firmowych serwerach.
I wtedy okazało się, że szybsze w działaniu są firmy, które korzystają z publicznej chmury. I to zarówno pod względem dostępnych rozwiązań, jak i szybkiemu nadawaniu potrzebnych pracownikom uprawnień.
Okazał się, że tak filozofia Everything as a Service [EaaS] to jest to. Potrzebujesz narzędzia do wideokonferencji? Bierzesz i korzystasz. Potrzebujesz przesłać duże pliki? Bierzesz i korzystasz. Potrzebujesz zarządzać projektem w rozproszonym zespole? Bierzesz i korzystasz.
Sprawnie, szybko, wygodnie, ale … Ale czy bezpiecznie? To pytanie brzmiało w głowach wielu specjalistów od bezpieczeństwa. Na światło dzienne coraz częściej wychodziły wycieki danych związane z włamaniami do systemów w chmurze publicznej. Coraz więcej szefów IT we współpracy z osobami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo, ale i za biznes zaczęło pracować nad architekturą, które użytkownikom dadzą zalety pracy „w chmurze”, ale przy znaczniej większym poziomie bezpieczeństwa.
Wygodnie jak w chmurze, bezpieczenie jak we własnej serwerowni
Podejście GreenLake odgrywa kluczową rolę w strategii rozwoju i budowania nowej oferty HPE w modelu Everything as a Service. Wokół niej tworzony jest bowiem cały ekosystem rozwiązań dostępnych w ramach samoobsługowego portalu GreenLake Central. GreenLake Central zapewnia m.in. możliwość holistycznego podejścia do budowania środowisk hybrydowych opartych na lokalnych usługach GreenLake i zintegrowanych z nią usługach dostępnych w chmurze publicznej – a to z kolei pozwala na sprawne podejście do popularnego trendu multicloud. Rozwiązania te wspierają też działania mające na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa, bieżące zarządzanie, a także całościową analizę kosztów IT. Co ważne pozwalają na identyfikację zasobów używanych poprzez usługi chmury publicznej.
Użytkownicy GreenLake docenią elastyczność rozwiązania oferującą dopasowanie ilości zasobów bez ryzyka przewymiarowania – zbyt kosztowana inwestycja czy niedowymiarowania – niedopasowanie do potrzeb.
HPE Green-Lake to rozwiązanie, które zapewnia walory użytkowe zbliżone do modelu publicznej chmury obliczeniowej, ale jest użytkowane lokalnie, z zachowaniem pełnej kontroli nad infrastrukturą – z własnej serwerowni czy kolokowanego centrum przetwarzania danych.
Daje możliwości wykorzystania rozwiązań sprzętowych HPE uruchomionych w ramach lokalnej infrastruktury IT, jednak przy zachowaniu elastyczności i skalowalności dotąd dostępnych tylko dla usług chmury publicznej. Na przykład zamiast dostawy 1 czy 5 serwerów, klient otrzymuje propozycję dostarczenia mocy obliczeniowej w ilości odpowiedniej w każdym momencie.
Istotne korzyści z zastosowania HEP GreenLake
Decydując się na inwestycję w HPE GreenLake zwróć uwagę na:
- Bez względu na to, czego potrzebujesz w zakresie pamięci masowej, HPE GreenLake może zapewnić odporną, wydajną infrastrukturę — dostarczoną w ciągu zaledwie 14 dni, w modelu płatności za użycie, z usługami pamięci masowej zoptymalizowanymi pod kątem obciążenia.
- Przyspieszysz działanie aplikacji o znaczeniu krytycznym dzięki HPE Alletra 9000/ HPE Primera, usłudze pamięci masowej all-flash oferującej wysoką wydajność, wysoce skalowalną funkcjonalność i 100% dostępność
- Zapewnisz elastyczność krytycznym aplikacjom biznesowym, które są objęte ścisłymi umowami o poziomie usług (SLA) w zakresie dostępności i wydajności
- Zapewnisz szybki, niezawodny dostęp do danych i 99,9999% zmierzonej dostępności dzięki wydajnej usłudze pamięci masowej flash wyposażonej w pamięć masową HPE Alletra 6000/HPE Nimble
- Zyskasz niezawodność w przypadku typowych obciążeń z wymaganiami pamięci masowej ogólnego przeznaczenia
- Zoptymalizujesz koszty i wydajność dzięki macierzom HPE Nimble Storage Adaptive Flash, zaprojektowanym z myślą o podstawowych i dodatkowych obciążeniach roboczych o dostępności zmierzonej na poziomie 99,9999%
- Wykorzystaj inteligentną deduplikację do zmniejszenia zajmowanego miejsca dzięki rozwiązaniu HPE StoreOnce do szybkiego tworzenia lokalnych kopii zapasowych i odzyskiwania
- Zapewnij swojej firmie solidną ochronę danych w całym przedsiębiorstwie.
Mateusz Turek, Senior Solution Architect w INNERGO