APPLE DLA BIZNESU – 4 POWODY, DLA KTÓRYCH POWINIENEŚ WDROŻYĆ MACBOOKI W SWOJEJ FIRMIE
Czy istnieje możliwość zapewnienia firmie wydajnego, stabilnego i skutecznego sprzętu komputerowego? Bez problemów z wirusami, niepewnymi aktualizacjami, ale za to ze zdalnym zarządzaniem, bezpieczeństwem i prestiżem? Owszem. Rozwiązanie może pochodzić od jednego z najważniejszych producentów w historii rozwoju komputerów osobistych – firmy Apple. Niektórzy twierdzą jednak, że MacBooki nie nadają się do biznesu. Obalamy ten mit.
Nowa jakość pracy
W przypadku MacBooków od Apple mamy do czynienia z całkowicie inną platformą; pozornie podobną sprzętowo do rozwiązań konkurencji, ale jednak inną – unikalną, zwłaszcza pod względem oprogramowania. Można wskazać na cały szereg cech sprzętu i oprogramowania tej kalifornijskiej firmy, które mogą stanowić korzyść dla przedsiębiorstwa.
Pierwszą, która wydaje się być nieco nieoczywista, jest pracownik. Chyba większość firm w Polsce wie, jak obecnie trudno nie tyle o “ręce do pracy”, a o “umysły do pracy”. Jak ściągnąć i, co nie mniej ważne, utrzymać wartościowych pracowników? Jedną z rzeczy, na które wskazuje się, jako cechy atrakcyjnego pracodawcy, jest właśnie udostępniany przez niego sprzęt. Pod względem swoistego prestiżu mało który producent może równać się z Apple. To oczywiście cecha niewymierna, bazująca na subiektywnych odczuciach użytkowników – często potencjalnych pracowników. Jest jednak podparta badaniami. Jak wskazuje Jamf 2016 Employee Choice Program Survey, aż 3 na 4 pracowników najchętniej wybiera produkty Apple jako narzędzia pracy.
Intuicja i prostota
Skoro już przy pracownikach jesteśmy, to nie da się oderwać tego tematu od wdrożenia. Czym będzie najlepszy nawet laptop czy soft, jeśli użytkownik nie będzie potrafił w pełni wykorzystać jego potencjału? Platformy Apple, tak MacOS, jak i iOS, kojarzone są powszechnie z łatwością obsługi, przyjaznym UI oraz mają opinię “trudnych do zepsucia”. Nowy użytkownik, nawet jeśli z systemami kalifornijskiej firmy nie miał wcześniej do czynienia, da sobie radę bez większego problemu. Zwłaszcza, że niewiele będzie musiał zrobić samemu. Kluczowe będzie przygotowanie działu IT.
I tu, co może być zaskakujące dla wielu osób, ważna informacja – wdrożenie floty korporacyjnej na platformie Apple jest dość łatwe, dzięki znaczącej unifikacji rozwiązań – od telefonów, przez tablety, aż po laptopy i komputery stacjonarne, a nawet zaawansowane stacje robocze. Także dodawanie kolejnych urządzeń jest znacznie łatwiejsze niż na konkurencyjnych platformach, dzięki specjalnym rozwiązaniom pozwalającym działom IT na proste aktualizowanie firmowej floty o kolejne urządzenia Apple.
Bezpieczne dane
Kolejnym argumentem przemawiającymi za MacBookami jest ich bezpieczeństwo. Systemy Apple korzystają z odmiany Unixa nazwanej Darwin, jako podstawy. Czyni je to niezwykle stabilnymi i, co ma największe znaczenie w przypadku odbiorcy biznesowego, bezpiecznymi. W przeciwieństwie do popularnego duetu Windows i Android, MacOS i iOS cechują się dużą niepodatnością na wirusy. Wynika to m.in. z ich charakterystyki – znacznie większej kontroli, jakiej poddawane jest oprogramowanie oraz innemu zakresowi uprawnień użytkownika. Wolumin systemowy jest tu całkowicie odseparowany od reszty danych.
Bezpieczeństwo platform Apple to nie tylko (chociaż głównie) kwestia oprogramowania. Producent posiada szereg udogodnień z zakresu zabezpieczeń. To m.in. szybkie, ale bezpieczne logowanie za pomocą precyzyjnego czytnika linii papilarnych TouchID, czy wzmacniana konstrukcja obudów MacBooków. Wewnątrz znajduje się zresztą coś, z czego istnienia większość użytkowników nie zdaje sobie sprawy. Mowa o układzie Apple T2 Security, kontrolującym funkcje bezpieczeństwa jeszcze przed załadowaniem się systemu operacyjnego m.in. szyfrowanie nośnika SSD za pomocą FileVault, czy weryfikacja poprawności uruchamianego systemu. MacOS potrafi także na bieżąco sprawdzać pobierane pliki, szukając wśród nich potencjalnego wirusa. Zanim pracownik uruchomi zainfekowany plik, system wyświetli ostrzeżenie. Kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa w MacOS ma także funkcja Gatekeeper. Jest ona swoistym filtrem – możliwe jest uruchomienie jedynie tych aplikacji, które zostały cyfrowo podpisane identyfikatorem programisty, wydanym przez Apple. Tym samym producent dba o to, by na MacOS nie pojawiły się, znane z innych systemów, złośliwe programy.
Efektywne zarządzanie firmą
W środowisku firmowym równie ważne, jak kwestie związane z bezpieczeństwem, jest łatwe utrzymanie i obsługa urządzeń. W przypadku rozwiązań Apple działy IT mają do dyspozycji potężnego sprzymierzeńca. Apple Business Manager to rozwiązanie, które wydatnie ułatwi życie działów IT. Jest to portal, który pozwala zautomatyzować wdrażanie urządzeń, dystrybuować treści oraz zarządzać rolami w firmie. Apple Business Manager współpracuje przy tym z rozwiązaniami do zarządzania urządzeniami mobilnymi (Mobile Device Management). Dzięki temu można szybko wyposażyć nowego pracownika w niezbędne narzędzia. Mając jedno, spójne oprogramowanie, dział IT jest w stanie dokonywać m.in. aktualizacji systemu oraz zmieniać ustawienia konta, instalować aplikacje i dostęp do usług korporacyjnych – wszystko to zdalnie, co wydatnie ułatwia pracę działu IT, zwłaszcza w firmach działających w rozproszonych lokalizacjach.
Czy Apple jest drogie?
Do MacBooków przylgnęła nieco krzywdząca etykieta wysokich cen. Prawdą jest, że nowe rozwiązania Apple nie należą do najtańszych, jednak należy pamiętać, że nie można tu po prostu porównać parametrów “na papierze”. W tym przypadku płacimy tak za sprzęt, jak i za liczne rozwiązania software’owe, nieobecne w innych urządzeniach. Zarzut wysokich cen laptopów czy tabletów Apple może przypominać nieco narzekanie na to, że auta Mercedesa, Maserati czy Porsche nie są tanie. I podobnie, jak w przypadku samochodów, także i tu istnieją możliwości bardziej elastycznego finansowania dla firm. Innergo, firma zajmująca się biznesowymi rozwiązaniami Apple na polskim rynku, ma w swojej ofercie m.in. atrakcyjny wynajem długoterminowy, polegający na użytkowaniu sprzętu przez klienta przez określony czas, z możliwością wymiany na nowsze urządzenie w interwałach od 12 do 48 miesięcy. To oczywiście tylko jedna z opcji.
Jakie firmy decydują się na sprzęt Apple? Różnorodne, właściwie z dowolnych branż. Warto jednak wskazać na przedsiębiorstwa działające w kręgu IT jako te, które chętnie wykorzystują te rozwiązania. Znakomita część software house’ów wybiera właśnie MacBooki jako komputery dla swoich programistów. Nie jest to tylko kwestia możliwości tworzenia i testowania oprogramowania na platformy Apple, ale też niezawodność i prestiż, jaki niosą ze sobą laptopy z charakterystycznym, nadgryzionym jabłkiem na klapie. Przedsiębiorstwa będące tak blisko technologii są zresztą dobrym barometrem rozsądnych wyborów sprzętu i oprogramowania biznesowego. Warto iść ich śladem.
„MacBook nie sprawdza się w biznesie” – to mit.
Dla wszystkich firm, które rozważają przejście na rozwiązania Apple i mają w związku z tym wątpliwości, firma Innergo przygotowała cykl webinarów. Wojciech Gargul i Rafał Mazur szczegółowo wyjaśniają, z jakimi korzyściami wiąże się taka operacja, omawiają aspekty bezpieczeństwa, wydajności, oprogramowania oraz możliwe modele finansowania sprzętu Apple dla biznesu.
Wszystkie materiały dostępne na stronie mac.innergo.pl