Hiperkonwergencja (HCI) to system, który łączy serwer, przestrzeń dyskową i funkcje serwerowe w jedno. Wszystkimi wspomnianymi elementami można wówczas zarządzać w uporządkowany, jednolity sposób, a wszystko za sprawą warstwy software’owej.
Tego rodzaju rozwiązanie może wiązać się z rezygnacją z poszczególnych tradycyjnych podziałów w systemie IT i pójście w stronę warstwy oprogramowania. Wśród ekspertów można usłyszeć opinię, że infrastruktura hiperkonwergentna może zastąpić albo stać się zamienną opcją dla chmur publicznych.
Dlaczego? Nie wszyscy chcą przekazywać swoje dane czy też aplikacje firmom zewnętrznym, ponieważ obawiają się o bezpieczeństwo i efektywność takiego rozwiązania.
Liderem w zakresie rozwiązań HCI – również wg Gartnera – jest Nutanix, który rozwija to rozwiązanie od 2009 roku. Zalet infrastruktury hiperkonwergentnej nie brakuje. Przede wszystkim za jej pomocą można mówić o uproszczeniu całej infrastruktury IT. Wszystko to dzięki integracji serwerów, pamięci masowej oraz wirtualizacji. Systemy hiperkonwergentne są łatwe do wdrożenia i umożliwiają szybkie skalowanie zasobów IT.
Igor Sikorski w rozmowie z Arkiem Cempurą na temat:
- czym Igor zajmuje się po godzinach,
- czym zajmuje się Nutanix,
- jakie są ograniczenia 3-warstwowego modelu data center,
- czym jest hiperkonwergencja i jakie przynosi korzyści,
- niezawodności systemu HCI Nutanix na poziomie prawie 100%,
- realna oszczędność czasu pracy działów IT w zarządzaniu infrastrukturą IT,
- otwartość na serwerach różnych producentów: HPE/ Lenovo/Dell/Cisco,
- automatyzacja usuwania skutków awarii,
- elastyczność skalowalności HCI Nutanix,
- dlaczego warto pomyśleć o migracji z VMWare na rozwiązanie Nutanixa.